Eylül ayının gelmesi ile birlikte sanat sezonu da yavaş yavaş renkleniyor. Sergiler birbiri ardına açılıyor. Beklenen filmler vizyon sıralarını aldı. Tiyatrolar yeni sezon için perdelerini açmaya hazırlanıyor. Sonbaharla birlikte her sanatsevere hitap eden sayısız alternatif sunuyor İstanbul size. Sinema da kentin bu eşsiz cevherinden payını fazlasıyla alıyor. İşte karşınızda Eylül ayının alternatif vizyon rehberi…

Bicycle-Film-Festival-2010
1. Bicycle Film Festival (BFF) İstanbul (14 – 17 Eylül 2013 )

New York’dan 28 kente dalga dalga yayılan bisiklet üzerinde festival BFF, İstanbul’a 14 Eylül tarihinde ikinci kez geliyor. Küçükçiftlik Park’ta Blonde Redhead konseri ile başlayan festival ertesi gün (15 Eylül) Büyükada’da bisiklet turu ile devam edecek. Festival boyunca Bisikletin merkezde olduğu 5 bölümde çeşitli kısa filmler gösterilecek. Filmler üç gün boyunca Beyoğlu Postacılar Yokuşu’ndaki Hollanda Şapeli’nde izlenebilir.

a-single-man
2. Aklım Nerede ? Sinemada Psikiyatri (14 – 26 Eylül 2013)

Pera Film, sezona iki farklı film seçkisi ile başlıyor. Bunlardan birisi 14 Eylül tarihinde zihinsel hastalıkları ve ruhsal sağlık sorunlarını çeşitli şekillerde ele alan filmlerden oluşacak Aklım Nerede ? seçkisi. Programda Tom Ford’un Tek Başına Bir Adam’ı, Paul Thomas Anderson’un The Master’ı, Sofia Coppola’nın Masumiyetin İntiharı gibi yapımlar bulunuyor. Bununla birlikte program dahilinde çeşitli söyleşiler de yeralacak. Programın tamamına ve filmlerle ilgiyi bilgiye Pera Film’in internet sitesinden ulaşılabilir.

ekümenopolis
3. Silahlara Veda – Sivil Direniş Hikayeleri (4 – 29 Eylül 2013)

Pera Film’in yeni sezonun açılışı olarak takdim ettiği bir diğer seçki ise Silahlara Veda – Sivil Direniş Hikayeleri seçkisi. İsmini Ernest Hemingway ‘in aynı isimli eserinden alan seçkide uzun metraj belgeseller ve kısa videolardan oluşan bir bölüm de gösteriliyor. Programda İstanbul üzerine yapılan en önemli belgesellerden biri olan Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir, Wall Street’deki Occupy hareketlerine ışık tutan Occupy: Film ve Fransız çiftçi ailelerinin hayranlık uyandıran toprak kavgalarına tanık olabileceğiniz Larzac Hareketi seçkinin dikkat çeken yapımlarından. Programın tamamına buradan erişebilirsiniz.

scales of justice
4. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali (13 – 19 Eylül 2013)

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Suç ve Ceza Film Festivali” her yıl bir tema etrafında şekillenen programı ile iştah kabartıyor. Festival bu yıl Çocuk(ça) Adalet? sorusu üzerinden haklarında dava açılan, suça sürüklenen, cezalandırılan çocuklara dikkatleri çekmeyi amaçlıyor. Bir yandan film programı Atlas/Beyoğlu/Nişantaşı City’s sinemalarında ve İstanbul Üniversitesi Kültür Merkezi’nde devam ederken kendi başına ayrı bir buluşma oluşturabilecek hacimdeki akademik programı da filmlerle paralel olarak devam edecek.

5. Ölesiye (19 – 29 Eylül 2013)

İstanbul Modern Sinema sonbahara 11 filmlik bir seçki ile başlıyor. Fikri çekirdeğini Josephine Hart’ın aynı adlı romanından alan seçki, “tutkuların hükmettiği hayatları” gözler önüne serecek filmleri ihtiva ediyor. İlk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapılan Beş Mevsim, Andrey Tarkovski’den Solaris, Fassbinder’den Veronica Voss, Jean-Jacques Beineix’den Diva seçkide izleyebileceğiniz filmlerden bazıları.

filmekimi_2013
6. Filmekimi (28 Eylül – 6 Ekim 2013)

İstanbul’da sonbaharın başlangıcı olarak işaretleyebileceğimiz filmekimi bu yıl Cannes Film Festivali dolu programı ile sinemaseverlerle kucaklaşıyor, 12. kez. Geçtiğimiz festivalde Altın Palmiye alan Blue is the Warmest Color filmini bu yılki festivalde izleyebileceğiz. Ayrıca Sen Aydınlatırsın Geceyi, La Passè, Fruitvale Station, Only Lovers Left Alive, Gloria gibi yapımlar da izleyici ile buluşacak. Program bu yazı yazılırken henüz belli olmamıştı, çok yakında hep birlikte öğrenebileceğiz.

7. Kim Ki-Duk’un İstanbul Ziyareti ve Kim Ki-Duk Filmleri Seçkisi (13 – 19 Eylül 2013)

Güney Koreli ünlü yönetmen Kim Ki-Duk 13 Eylül günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin konuğu olarak İstanbul’a geliyor. Prof. Dr. Sami Şekercioğlu Sinema – TV Merkezi’nde saat 16:00’da düzenlenecek konferansa katılacak. Ardından 19 Eylül gününe kadar yönetmenin filmlerini ücretsiz olarak da izleyebilirsiniz.

sigur-ros-inni
8. Groovy Images 2013 (4 – 6 Eylül 2013)

Türkiye’de benzerine rastlamanın pek mümkün olmayacağı “Müzik Filmleri ve Videoları Festivali” Beyoğlu Tonic Lounge’da 3 gün boyunca sinema ve müzikseverlerle olacak.  Programlarında müzik videoları ve müzik filmleri yer alan festivalin en ilgi çekici filmi kapanış günü olan 6 Eylül’de Sigur Ros’un Inni filmi olacak. Festival boyunca her gün 19:00 ve 21:00 seanslarında gösterimler olup hemen ardından günün partisi başlayacak.