87. Akademi Ödülleri, namıdiğer Oscar Ödülleri dün gece Neil Patrick Harris’in sunduğu törenle sahiplerini buldu!

oscars 2015 - birdman

Birdman ekibi adına yapımcı, yönetmen ve senarist Alejandro González Iñárritu En İyi Film ödülünü kabul ediyor.

Birdman ve Boyhood arasında geçen heyecanlı yarışın galibi, En İyi Film dahil dört ödülün sahibi olan Birdman olurken; onu yine dört ödülle The Grand Budapest Hotel ve üç ödülle Whiplash izledi. Ekran başındaki izleyicinin çoğunluğunun son yılların en sıkıcı Oscar töreni olduğunu düşündüğü gecede, aday gösterilmiş uzun metrajlı filmlerden 13’ü ödüllendirilmiş oldu.

Oscar Ödüllü Filmler: 2014

Birdman | Alejandro Gonzalez Inarritu

Birdman, bir süperkahraman filmi ile ünlenen, bir zamanların yıldız oyuncusu Riggan’ın kendi yazıp yönettiği ve başrol oynadığı bir Broadway oyunu ile eski günlere dönme çabalarını konu alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Michael Keaton, Edward Norton, Naomi Watts ve Emma Stone gibi isimler yer alıyor.

The Grand Budapest Hotel | Wes Anderson

The Grand Budapest Hotel, 20. yüzyılın başlarında, savaş yıllarında Avrupa’daki hayali bir ülkenin dağlarında yükselen Büyük Budapeşte Oteli’nin ‘concierge’i M. Gustave ve belboy Moustafa’nın maceralarını konu alıyor. Ralph Fiennes’tan Tilda Swinton’a, Edward Norton’dan Jude Law’a birçok ünlü oyuncunun rol aldığı film, Wes Anderson’ın pastel renkleri ve her daim eğlenceye dönüşen hayal gücünü yansıtıyor.

Whiplash | Damien Chazelle

Whiplash, konservatuarda davul eğitimi alan ve zorlayıcı, otoriter, hatta şeytani orkestra şefi Fletcher’ın orkestrasına seçilen Andrew’un başarıya giden yola hırsla tutunuşunu konu alan, müzikleri ve kurgusuyla ama en çok da J.K. Simmons’ın insanüstü performansıyla izleyenleri perdeye kitleyen bir film.

The Theory of Everything | James Marsh

The Theory of Everything’de Stephen Hawking’in genç yaşta yakalandığı ve yürümesini, konuşmasını, yemek yemesini imkansızlaştıran hastalığına rağmen yılmayarak evrenin sırlarını açığa çıkarmaya çalışmasını izliyor, fedakar eşi ve çocuklarıyla olan ilişkisine tanık oluyor ve evrene, evrenin oluşumuna dair bazı sorular üzerine düşünmeye yönlendiriliyoruz. Eddie Redmayne’e filmde Felicity Jones eşlik ediyor ve Jóhann Jóhannsson film için bestelediği müziklerle büyülüyor.

Still Alice | Richard Glatzer & Wash Westmoreland

Still Alice, çok genç yaşta Alzheimer teşhisi konan bir dil bilimcinin, Alice Howland’in hikayesini, hastalıkla mücadelesini, sözcüklere ve ailesine tutunmasını konu alıyor. Moore’a Alec Baldwin ve Kristen Stewart’ın eşlik ettiği film, yılın en duygusal yapımlarından.

The Imitation Game | Morten Tyldum 

Film, İngilizlerin Nazi ordusunun oldukça güçlü ve çözülemez olduğu düşünülen Enigma kodlarını geliştirdiği makine ile çözmeyi başaran Alan Turing’in hikayesine odaklanıyor. Dünya tarihine yön veren, bugün kullandığımız tüm bilgisayarların atası kabul edilen makineyi geliştiren bir dahinin eşcinsel kimliği nedeniyle nasıl kenara itildiğini ve ölüme terk edildiğini anlatıyor. Filmin başrollerini Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley paylaşıyor.

Ida | Pawel Pawlikowski 

1960’larda geçen film, rahibelik eğitimini tamamlamak üzere olan Anna’nın aslında Yahudi bir ailenin savaş yıllarında korumak amacıyla terk ettiği kızı olduğunu öğrenmesi sonucu teyzesi ile tanışmasını ve ailesinin izlerini aradığı yolculuğu konu alıyor. Film En İyi Yabancı Film dışında En İyi Görüntü Yönetimi dalındaki adaylar arasında da yer alıyordu.

Citizenfour | Laura Poitras

Bir aksiyon filmi kadar sürükleyici, bir gerilim filmi kadar nefes kesici, fakat gerçek bir hikaye anlatan Citizenfour, ABD yakın tarihinin en etkileyici olaylarından birini anlatıyor. Basına sızdırdığı belgelerle NSA’in yasadışı faaliyetlerini belgeleyen “CITIZENFOUR” kod adlı Edward Snowden ile tanışacağımız belgesel, Snowden’ın iletişime geçtiği o gazetecinin ta kendisi, Laura Poitras tarafından çekilmiş. Sezon boyunca aldığı birçok ödülün ardından Citizenfour, yılın en iyisi seçildi.

Big Hero 6 | Don Hall & Chris Williams

Walt Disney Animation Studios imzalı Big Hero 6, San Fransokyo adlı San Francisco ve Tokyo harmanı hayali kentte, robotik dahisi genç Hiro ve ölen abisinin ona miras bıraktığı robot Baymax’in intikam peşinde bir süperkahramanlar çetesi kurmasını anlatıyor.

 

Gecenin öne çıkamayanlarına gelecek olursak:

_ ABD tarihinin önemli kilit olaylarından birini konu almasına ve Martin Luther King Jr.’ı başarılı bir şekilde beyazperdeye taşımasına rağmen yalnızca 2 dalda aday gösterilerek henüz yolun başında kaybetmiş olan Selma “Glory” ile En İyi Orijinal Şarkı ödülünün,

oscars 2015 - selma

Common ve John Legend, Selma için yazdıkları Glory ile kazandıkları En İyi Orijinal Şarkı ödülünü kabul ediyor.

_Clint Eastwood’un milliyetçi savaş draması American Sniper En İyi Ses Kurgusu ödülünün,

_Christopher Nolan’ın son harikası Interstellar ise en ve tek iddialı olduğu daldaki, En İyi Görsel Efekt ödülünün sahibi oldu.

Hazırlayan ve Yorumlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN