‘’Sefalet, sadece bir sınıfın malı veya kaderi değildir. O, bütün insanlığın ve içinde sefaletin kol gezdiği cemiyetlerin ayıbıdır. Eğer bir evde sefalet varsa, bir aile yoksulluğun, cehaletin, düşkünlüğün korkunç pençelerinde can çekişiyorsa; bundan sırası ile o evin komşuları, o mahallenin sakinleri, o şehrin kalabalıkları, o memleketin devleti sorumludur.’’ – Victor Hugo, Sefiller

FullSizeRender-21

kitap - cundiogluDücane Cündioğlu – Motto

Cündioğlu’nun yeni kitabının çıkacağını duyunca, sabırsızlık içerisinde bekleyenlerden biri de bendim. Sabırsızlıkla bekleyince, beklenti de yüksek oluyor haliyle. Kitapçıda inceleme fırsatım olsaydı, yine alırdım şüphesiz ama kargo elime ulaşınca paketi açıp, kitabın içini karıştırdığımda yaşadığım şaşkınlığın tarifi mümkün değil… Çoğunu kitaplarından ve sosyal medyada paylaştıklarından okuduğum aforizmaların toplandığı bir kitaptan bahsediyorum. Cündioğlu’nu yeni okuyacaklar için belki ilgi çekici olabilir ancak ben hiç tatmin olmadım. Belki bu zamana kadar kaçırdığım cümleler vardır diye okudum ama bulamadım. Velhasıl, eski bildiklerimi tekrar etmiş oldum o kadar. Sadık bir okuru olarak daha dolu bir kitap bekliyorum kendisinden.

 

kitap - mericCemil Meriç –  Bu Ülke

İnsan çok bunaldığında, üzüldüğünde yahut öfkelendiğinde rahat hissedeceği kişinin yanında yahut huzur bulacağı yerde olmak ister. Benim huzur bulduğum yer, kitaplarım. Özellikle toplumsal konulardan bunalmışsam Cemil Meriç okumak bana iyi geliyor. Yaklaşık dört sene evvel ilk okuduğumda etkilenmekten öte çok şey öğrenmiş, birçok konudaki fikirlerimin taslaklarını oluşturmuştum.  O yüzden de Meriç’i, sevdiğim bir yazar olmaktan öte hocam olarak gördüm. Külliyatını bitirmeme çok az kaldı ancak onun kitapları bir kere değil, birkaç kere okunmalı bana kalırsa.

 

kitap - hugoVictor Hugo – Sefiller

Ortaokul çağlarında sadeleştirilmişini okurken kurgusu ve verdiği mesajlardan çok etkilenmiştim. Bu kez eserin kendisini okuduğumda, sadece kurgusu, karakterler yahut verilmek istenen mesajlardan değil, asıl her olay öncesi ve sonrası, Hugo’nun yaptığı gerek psikolojik gerek sosyolojik tespitlere hayran kaldığımı belirtmem gerekir. Okuduğum kitap, 1945 basımdı ve çevirisinde bolca Osmanlıca kelime bulunuyordu. İfade edilen duygu ve düşünceyi tam anlamıyla okura ulaştırdığını düşündüğümden eski basım kitapları okumaktan keyif alıyorum. Kitabı okuduğumda, Victor Hugo’nun, neden Victor Hugo olduğunu ve kitaplarının neden birer eser niteliği taşıdığını bir kez daha gördüm. Bana kalırsa okul sıralarında okuduğunuzla yetinmeyin.

 

kitap - urganMina Urgan – Bir Dinozorun Anıları

Popüler kitapları biraz geriden takip ediyorum. Aslında çoğunu takip dahi ettiğimi söyleyemem. Seneler evvel herkesin elinde gördüğüm, adını sıkça duyduğum bir kitaptı Bir Dinozorun Anıları ama gelin görün ki ancak yirmi sene sonra okudum. Dücane Cündioğlu, Arasokakların Tarihi adlı kitabında, hakkında birtakım eleştiriler yapmıştı. Kitabı merak ettiğimden okuma listemde biraz öne çektim. Çok severek okuduğum Moby Dick ve Sineklerin Tanrısı’nın çevirmeni olan, yazdığı önsözleri ilgiyle okuduğum, bilgisine, eğitimine ve başarısına saygı duyduğum biridir Urgan. Anılarını kaleme aldığı kitabı, Cündioğlu gibi eleştirmeyeceğim. Kimi yerde bana uymayan üslup ve düşünceleri olsa da, kimi yerde bazı tutumlarını antipatik bulsam da entelektüel bir kadının anılarını okumak benim için keyifliydi. Ancak şu da bir gerçek ki Sartre’ın Sözcükler’inden sonra, anı kitaplarının çıtası da yükseldi benim için. Sadece yaşanılan olaylar değil, onların anlatılış tarzı da bir o kadar önem kazandı.  Okursanız, ne demek istediğimi anlarsınız.

 

kitap - gogolNikolay V. Gogol – Palto

Gogol’un, Rusya’da yaşanılan sosyal sınıf baskısını ve bu baskının alt sınıf insanlarda bıraktığı etkiyi anlattığı bu kısa hikayenin kahramanı bana nedense Katip Bartleby’i hatırlattı… Dostoyevski bu eser için, ‘Hepimiz Gogol’ün Palto’sundan çıktık.’ demiş. Doğrusu, çok severek, ilgiyle ve elimden bırakamadan, büyük bir merakla okudum öyküyü. Çok hüzünlendim, kurguyu çok beğendim ama esasen Gogol’un üslubundan çok etkilendim. Stefan Zweig’ın Satranç’ı gibi, soluklanmak için her fırsatta okunacak müthiş bir öykü bence…

 

kitap - thomasD.M.Thomas – Freud

Yazarın, psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’la yaptığı hayali söyleşinin bulunduğu kitap, Freud’a girişin, girişi niteliğinde. Hatta o kadar bile olmayabilir. Neyse… Beğenmedim.  Yani, Freud’dan hiç haberi olmayan biri, bu kitabı okuduktan sonra belki merak edebilir. Bilemiyorum. Ben Freud’un birkaç kitabını okuduğum için, bu kitap bana fazlasıyla sığ ve hatta zorlama geldi. İşin daha çok magazinel kısımlarına dikkat çekilmiş. Kuramların en tepki alacakları kullanılmış falan… Zaman kaybı.

 

kitap - fulfordRobert Fulford – Anlatının Gücü

Anlatı sanatının dedikodudan doğduğunu söyleyen Fulford, denemesinde kısaca, olayları özetlemenin kestirme yolu olarak dedikoduya dikkat çekmekte ve bunun tarihsel sürecini irdelemekte. Hikayenin insan üzerindeki psikolojik etkisi, tedavi edici özelliği, bir milletin hafızası olmaktaki rolü ve benzer konulara dikkat çekiliyor. İlgi çekici bir konusu olmakla birlikte, yazarın üslubundan mıdır yoksa başka türlü bir şey beklediğimden midir bilmiyorum ama ben pek keyif almadım. Keyif almamakla birlikte, okuduklarımdan hatırladığım neredeyse hiçbir şey yok.

 

2016’nın gitmesini dört gözle beklerken, 2017’yi pek de beklediğimiz, temenni ettiğimiz gibi karşılamadık maalesef… Yeni senenin parlak geçeceğine dair bir inancım olmasa da, bir evvelki seneyi aratmamasını, bu topraklarda yaşayan herkes için diliyorum. Bunu özellikle belirtmek istedim zira son yıllarda herkesin eşitlik, özgürlük, güvenlik ve benzeri dilekleri hep kendi gibi olanlar için geçerli. Kendine benzemeyenin ne yaptığı, nasıl olduğu, neye maruz kaldığı insanların pek de umrunda gibi gözükmüyor. Bilgi, kariyer ve eğitim vicdandan daha önemli olduğu için bu modern dünyanın modern insanları olarak, sevgiyle el ele verip evrene fregjerjgoıerg… Neyse, geyiğini dahi daha fazla yapamayacağım. Bir tercih hakkım olsaydı ilk çağlarda toplayıcılık yaparak yaşayan kadınlardan biri olmayı isterdim.

Bu ayın önce çıkan kitapları; Sefiller, Bu Ülke ve Palto.

Gelecek aya kadar herkese bol kitaplı, huzurlu günler…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN