‘’…bir insan, ancak dört bir taraftan topladığı bilgiyi bir araya getirip bildiği şeyleri, bir doğruyu diğeriyle karşılaştırarak bi araya getirdiği zaman ona tamamen hâkim olur ve onu kendi gücüne-melekesine dönüştürür.’’ Düşüncenin Çağrısı

FullSizeRender

 

kitap - ozdemirEmin Özdemir – Düzyazının Sorgulayan Gücü

Emin Özdemir, önsözünde de bahsettiği üzere, kitabında Türkiye ve Dünya’dan birçok deneme paylaşıp, böylece deneme türünün tarih içerisindeki gelişimini okuyucuya sunarken aynı zamanda bu türdeki konu çeşitliliğine, tarz farklılıklarına, hem içeriksel hem biçimsel özelliklere dikkat çekmeye çalışıyor. Kitabın sonundaysa denemelerini paylaştığı yazarların kısa yaşam öyküleri de yer almakta. Deneme türünü sevenler ve deneme yazanlar, yazmaya niyet edenler için ilgi çekici bir kitap olabilir diye düşünüyorum. İlgiyle okudum.

 

kitap - bulgakovMihail Bulgakov – Genç Bir Doktorun Anıları

Adından da anlaşılacağı gibi, taşrada ücra bir yere atanan genç bir doktorun yaşadığı olayların anlatıldığı, dil ve üslubuyla da okuyucuyu cezbedecek bir kitap. Genç doktor kendi yalnızlığı ve yaşadığı şartlarla mücadele ederken, bir yandan da hastalıklar, hastaların cehaleti, sahip oldukları batıl inançlar, gelenek ve görenekleriyle karşı karşıya gelmektedir. Bu olaylar yaşanırken toplumsal yapı, insan ilişkileri, taşra insanı, insan psikolojisi ve yalnızlık gibi konuları da irdeliyor yazar. Hem konu, hem tarz hem karakter tahlilleri açısından okurken çok keyif aldım. Bulgakov’un bu kitabını çok sevdim.

 

kitap - canŞefik Can – Mevlana, Hayatı Şahsiyeti Fikirleri

Mevlana’nın doğumundan önceki dönemden başlayıp ölümüne kadar geçen sürecin anlatıldığı ansiklopedik kitapta, onun şahsiyeti, hayata bakışı ve eserlerinden seçmeler de paylaşılmış. Diğer din adamları, çocuklar, Müslüman ve Gayri Müslim insanlarla olan ilişkilerine dair anektodlara yer verilmiş. Yazar, Mevlana hakkında doğru bilinen yanlışları düzeltmeye de özen gösteriyor. Mevlana’nın hayatını merak edenler, ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler için güvenilir ve yararlı bir kitap bence. Fakat üslup açısından daha farklı bir şey bekliyordum herhalde. Şefik Can’ın Mevlana hakkındaki bilgisi derya gibi ama keşke bu ansiklopedik kitabında ona olan hayranlığı bu derece göz önüne çıkmasaydı, kitap daha objektif bir bakış açısıyla yazılsaydı, diye düşünmeden edemiyorum. Yine de kitap, Mevlana’yı tanımak için bire bir…

 

kitap - dusuncenin cagrisiDüşüncenin Çağrısı – Kant, Schopenhauer, Heidegger 

Üç önemli filozofun düşünce ve düşünme eylemi üzerine fikirlerinin paylaşıldığı kitap altı bölümden oluşmakta. İlk bölüm, Ahmet Aydoğan’ın ‘Düşünce Düşünülür’ adlı yazısından oluşuyor ki, bu başlık bana Dücane Cündioğlu’nun ‘Düşünce Düşlenir’ adlı kitabını hatırlattı. Ancak hangisinin basımı evvel olmuş bilmiyorum, araştırmadım da. Aklın yolu birdir, deyip geçiyorum. İlk bölümdeki yazı Shophenhauer’e aitti ve anlaşılması kolay olmakla birlikte enfesti. Ancak Kant ve Heidegger’i anlamakta zorlandım. Metinlerin üzerine çok düşmeden anladığım kadarıyla devam ettim okumaya ancak bu öyle bir kitap ki, insan tekrar tekrar okur ve her okuduğunda ilk kez okuyormuş hissi yaşayabilir. O yüzden anladıklarımı kar bilerek, anlayamadıklarımı da biraz erteleyerek  kitabı bitirdim. Çok beğendim. İleriki zamanlarda tekrar okumayı düşünüyorum.

kitap - namik kemalNamık Kemal – İntibah

Kitap, iyi bir ailenin oğlu olarak yetişen Ali Bey’in, ona uygun olmayan, hafifmeşrep bir kadına aşık olunca, maddi-manevi sarsılmasının hikayesini konu alıyor. Namık Kemal’in sürgündeyken yazdığı bu romanın adı önce ‘Son Pişmanlık’ken sonradan ‘İntibah’ olarak değiştirildi. Uyanış anlamına gelen intibah, Türk Edebiyatı’nın ilk edebi romanı olma özelliğini taşıyor ki, bunu lisedeki edebiyat dersinden biliyoruz. Ne konusu, ne karakter tahlilleri, ne dil ve üslubu açısından beni cezbetmese de edebiyat tarihimizde önemli bir yere sahip olduğundan okumam gerektiğini düşündüm. Kaldı ki kitabın önsözünde bu konudan etraflıca bahsedilmekte.

 

kitap - fletcherMartin Fletcher – Jacob’s Oath

II. Dünya Savaşı’nın bitmesine az zaman kala, toplama kamplarından çıkan milyonlarca insan Avrupa yollarını neredeyse kapamıştı. Jacob ve Sarah da hayatta kalanlar arasındaydı. Fakat Jacob, ağabeyinin intikamını almaya yemin etmişken Sarah’ya aşık oldu ve verdiği yeminle sevdiği kadın arasında bir karar vermek zorunda kaldı. Peki Jacob nasıl bir yol izledi? Onu da okursanız öğrenirsiniz. Martin Fletcher, bundan evvel yazdığı kitaplarla çeşitli ödüller almış, okunan bir yazar. Kitabın kurgusu sürükleyici olduğu kadar, İngilizcesi de oldukça kolaydı. Bu döneme ait okuduğum en iyi kitap değildi ama yine de başarılı bulduğumu söylemeliyim.

 

Bu ayın öne çıkan iki kitabı; Genç Bir Doktorun Anıları ve Düşüncenin Çağrısı

Mayıs ayı sadece kitaplar değil genel olarak hemen her açıdan benim için pek de verimli geçmedi. Hazira ayının ortasına geldik ama henüz bir şey değiştiği yok. Umarım en kısa zamanda toparlanır eski halime geri dönerim. Şimdiden herkese iyi bayramlar ve iyi tatiller diliyorum.

Gelecek aya kadar bol kitaplı ve huzurlu günler…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN